Lojistik

Lojistik

Lojistik hizmeti firmamız tarafından 1978 yılından beri yapılmaktadır. Firmamız kuruluşundan hemen 1 yıl sonra lojistik hizmetlerini ortaya koymuştur. Bize sorarsanız bir firmanın kurumsal güvenli olduğunu nerden anlarız firmanın lojistik hizmeti vermesine veya veriyor mu diye bakınız diye sizlere söyleyebilir. Lojistik hizmeti bir kaç hizmeti birleştirerek ortaya konulmuş bir hizmettir. Evden eve nakliyat hizmeti ile alakalı bir hizmet değildir. Dünya genelinde insanların ulaştığı veya ulaşamadığı aklınıza gelebilecek tüm eşya ve malzemelerin farklı yollardan ulaştırılmasında denir.

Normal nakliyat firmaları lojistik hizmeti yapıyor musunuz diye sorulunca firma sadece karayolu taşımacılık ile kendini lojistik hizmet olarak gösteriyor. Aslında karayolu taşımacılık sadece lojistik hizmetinin sadece 1 bölümü hatta o bile değil lojistik hizmeti ülkeden ülkeye firmamız tarafından yapılır. Yurt dışındaki firmalar ülkemizde parçalar, eşyalar, malzemeler vb. bir çok şeyi yurt dışına getirilmesini isterler tabi ki taşıma sırasında devletimizde araya girmektedir. Yasak veya ülkemiz tarafından istenmeyen malzemelerin taşınması yasaktır. Hatta firmamız bu hizmeti isteyen müşterilerimize hizmet vermemektedir. Bu hizmet alma sonucunda devlet hukuki süreç başlamaktadır. Buda her lojistik firmasının koktuğu bir şeydir.

Lojistik Hizmeti Nedir

Lojistik hizmeti nedir denildiğinde firmamız tarafından bir ürünü taşıma depolama vb. gibi bir çok işe yapan firmalara lojistik firma veya sadece lojistik denir. Bir başka deyişimizle bir ürünü doğru günde doğru bir şekilde ürün sahibine en iyi şekilde geri getirilmesine denmektedir. Dünyanın en büyük lojistik organizasyonu olan Tedarik Zinciri Uzmanları Konseyi’nin (Council of Supply Chain Management Professionals, CSCMP) tanımıyla lojistik; Müşterinin yurt dışına götürmek istediği bir ürünü firmalar sayesinde götürülmesine denir. Lojistik hizmeti yapılırken üç farklı şekilde sahibine götürülmektedir;

Lojistik Ne İşe Yarar

Lojistik ne işe yarar diye firmamıza sorulunca firmamız insanlara küçük bir şekilde yanıtlamaya çalışmıştır. Lojistik sektörü her sektör gibi bu sektörde dallar bulunur.  Kısaca bu dallar şu şekildedir;

  • Depolama
  • Gümrükleme
  • Stoklama
  • Fiziksel dağıtım
  • Tedarik Zinciri
  • Ambalajlama

Lojistiğin organize etmek kolayca organize etmektir. İnsanların ihtiyaç duyduğu ürünleri firmamız tarafından diğer ülkelere 3 farklı yoldan sevk edilmesine veya taşınmasına denir.  Bu hizmet 21. yüzyıl teknolojisinin en iyi teknolojik hizmetlerinden bir tanesi olarak gösterilmektedir. Tedarikçiler gibi bir çok yere de firmamız lojistik hizmetini kullanmaktadır. Lojistik hizmeti ürünü, malzemeyi en kolay şekilde farklı ülkeler götürülmesine denmektedir. Eşya depolama hizmeti de lojistik hizmetleri denince akla gelen hizmetlerden bir tanesi olarak göze alınmaktadır.

Ürünün veya malzeme bize emanet olduğu zaman ürünler ve malzemeler lojistik hizmeti altına girerek bizim tüm hizmetlerimiz den yararlanabilirler. Ürünleriniz taşıma sırasında bir olası şeyle karşılaşma sırasında bir şey olma durumunda firmamız zararınızın hepsini siz müşterilerimize vermektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir