evden eve taşımacılık

Evden eve taşımacılık

Evden eve taşımacılık nedir, nasıl yapılır ? Şehir için evden eve taşımacılık faaliyetleri ve fiyatları hakkında neler duydunuz ? Şehirler arası evden eve taşımacılık şirketleri nasıl çalışırlar ve ne kadar ücret alırlar ? Evden eve taşımacılık türleri nelerdir ? Şimdi buna benzer tüm soruların cevaplarını aşağıdaki yazımızda bulacaksınız.

Evden eve taşımacılık nedir ?

Bir kimsenin kendi evindeki eşyalarını taşımayı istediği bir başka eve bir nakliyat firması tarafından bir kamyonla taşınması işine evden eve taşımacılık denir. Evden eve taşımacılık yapan firmalar sadece evinizdeki eşyaları taşımaktadırlar. Bir de ev taşımacılığı vardır, ki bu konu daha ayrı bir taşımacılık sektörüdür, komple evi bir vinç ile kaldırarak başka bir yere naklederler. Evden eve taşımacılık ise bu konu dışında bir iştir ve sadece ev eşyalarının taşınması konusunu içerir.

Evden eve taşımacılık çeşitleri nelerdir ?

Evden eve taşımacılık işleri çok çeşitlidir. Biz burada onlarca çeşit sayabiliriz ancak bu mesleği yapan bir firma daha farklı bir çeşitle iş te yapabilir, o yüzden çeşitleri sınırlı değildir. Bilinen ve sıklıkla yapılan en çok gördüğümüz evden eve taşımacılık çeşitleri şunlardır :

Şehir içi evden eve taşımacılık.

Bir nakliyat firmasının herhangi bir il içindeki sadece o il sınırlarında iş yapan şubesinin yapacağı ilçeler arasındaki evden eve taşımacılık türüne şehir içi evden eve taşımacılık diyoruz. Şehir içi evden eve taşımacılık işi yapan firmalar işletmesinin olduğu iller dışındaki diğer illerden gelen evden eve taşıma taleplerini almaz veya bir başka nakliyat firmasına paslar. Bu şekilde sadece kendi dükkanının olduğu ile çerçevesindeki işleri yürüten nakliyat firmasının çalıştığı alandaki faaliyetleri şehir içi evden eve taşımacılık alanına girer. Şehir içi evden eve taşımacılık firmaları her şehirin nüfusuna oranla çeşitli sayıdadırlar. En çok şehir içi evden eve taşımacılık işi yapan firma İstanbuldadır. İstanbul içi evden eve taşımacılık hizmetleri sunan firmalar ise sadece bu şehirde taşımacılık işleri alarak faaliyetlerini sürdürmektedirler.

Şehirler arası evden eve taşımacılık.

Büyük nakliyat firmalarının daha çok uğraştığı bir alan olan şehirler arası evden eve taşımacılık aslında çok büyük bir takip gerektiren ve internette her il için arandığında arama sonuçlarında çıkması gereken bir web siteye sahip olan firmaların yaptığı bir taşıma alanıdır. Şehirler arası evden eve taşımacılık iş ile uğraşıyorsanız en az 20 adet nakliyat kamyonuna sahip olmalısınız. Çeşitli illerde (en azından belirli mesafe aralığında olan illerde) büyük nakliyat depolarına sahip olmalısınız. Yine aynı şekilde çeşitli illerde temsilciliğinizin bulunacağı nakliyat şubelerinizin olması gerekir.

Yani kısacası bir lojistik firması gibi her ilde olabilen şubelere sahip olan bir firma ise o firma şehirler arası evden eve taşımacılık alanında en çok işi yapacak olan firmadır. Şehirler arası evden eve taşımacılık firmaları için en çok dikkat edilmesi gereken konu ise ya çok iyi bir web site kurup arama sonuçlarında doğal şekillerde çıkabilmeli, veya arama motorlarına reklam ücreti ödeyerek kendini her zaman tanıtan bir reklama sahip olmalıdır. En doğrusu ise hem doğal arama sonuçlarında en iyi yerde çıkmalı ve hem de reklamının sürekli olarak yapılmasıdır. Şehirler arası evden eve taşımacılık firmaları için reklam yapılması ve firmanın sürekli olarak göz önünde bulundurulması çok önemlidir.

Şehirler arası evden eve taşımacılık şirketleri iş konusunda da dikkat etmeli ve hemen hemen her işinde eşyalarını paketleyerek taşımalıdır. Bu tür bir nakliyat firması olduğu taktirde taşıma işinin yapıldığı müşterisi doğal bir reklam aracı halkine gelecek ve tanıdıkları için sizin firmanızı tavsiye edecektir.

İlden ile evden eve taşımacılık.

Her ne kadar şehirler arası evden eve taşımacılık işine benzese de bu tür nakliyatın farklı bir yönü olduğu için ayrı çeşit olarak değerlendirilir. İlden ile evden eve taşımacılık işi yapan firmalar sadece belirli iller arasında taşımacılık yapan ve küçük parça eşya taşımacılığı yapan firmalardır. Genelde yapılan bir kaç örnek ile konuya açıklık getirelim. Mesela İstanbul İzmir arası, İstanbul Ankara arası, İstanbul Muğla arası gibi bir metropolden diğer bir metropole, veya bir büyük şehirden diğer bir yazlık tatil beldesine taşımacılık yapılması ile uğraşan nakliyat firmalarının çalıştığı alana ilden ile evden eve taşımacılık diyoruz. Bu firmalar belirledikleri bir kaç il dışında diğer illere taşıma yapmazlar. Sadece bu da değil ! Ayrıca bu firmalar o iller arasında sadece tek bir tanesinde şehir içi taşıma yapar diğerlerine ise sadece ilden ile evden eve taşımacılık yaparlar. Yani İstanbul merkezli olan bir nakliyat firması İstanbulda her ilçe arasında evden eve taşımacılık yapıyor olmasına rağmen İstanbuldan İzmire eşya taşıtılır ama İzmirde örneğin Bornovadan Çeşmeye evden eve nakliyat işi yapmazlar. Sadece İstanbuldan İzmire yada İzmirden İstanbula taşıma yaparlar. Bu da o firmaları şehirler arası evden eve taşımacılık firmalarından ayıran çok önemli bir özellikleridir.

Evden eve taşımacılık firmaları.

Acaba Türkiye’de kaç adet evden eve taşımacılık işi yapan firma vardır ? Bu rakamı kesin olarak söyleyemeyiz ancak her yıl değişse de yaklaşık olarak 4925 adet firmanın evden eve taşımacılık işi ile uğraştığını söyleyebiliriz. Bu firmalardan bazılarının küçük çapta çalıştıklarını da bilmeliyiz. Evden eve taşımacılık firmaları en çok İstanbulda merkezi olan ve en az Siirtte çalışan firmalardır. En çok evden eve taşımacılık işi yapan meslek adamları Kars ve Yozgatlılardır.

Türkiye’deki en başarılı evden eve taşımacılık şirketleri şunlardır :

 1. EVDEN EVE NAKLİYAT
 2. Horoz evden eve taşımacılık
 3. Global Taşımacılık
 4. Uğur nakliyat ve taşımacılık
 5. İlhan transport
 6. JMS uluslararası taşımacılık
 7. UGD Lojistik
 8. Rapid uluslararası evden eve taşımacılık
evden eve taşıma

evden eve taşıma

Evden eve taşımacılık fiyatları:

Yaşadığınız şehire göre değişen şartlardan dolayı evden eve taşımacılık fiyatları da bölgelere göre değişmektedir. Evden eve taşımacılık fiyatlarını değiştiren şartlardan bazıları apartman yüksekliği olduğu gibi bazıları ise apartmanlardaki olmayan asansörler veya dar merdiven sahaları gibi taşımayı zorlaştıran şartlar bölgelere göre değişiklik gösterir.

İstanbul, evden eve taşımacılık fiyatlarını olumsuz etkileyen en büyük bölgedir. Yıllarca yerleşik yaşamı olan eski mahallelerindeki dar sokaklarına giremeyen nakliyat kamyonları için bir zorluk oluşturan İstanbulda evden eve taşımacılık fiyatları daha yüksek olmaktadır. Buna rağmen daha az nüfusu olan büyük illerde de geniş sokaklara rağmen fiyatlar az müşteri sebebiyle yüksek olmaktadır. Peki bunun nedeni nedir ? Neden taşıma fiyatları yüksek olabiliyor ? Şimdi fiyatları etkileyen faktörlere göz atalım.

Evden eve taşımacılık fiyatlarını etkileyen faktörler nelerdir ?

 1. Apartmanın kat sayısı : Taşımanın yapılacağı evdeki eşyaların, binanın kaçıncı katta olacağı fiyatı etkiler.
 2. Asansör varmı  : Asansörlü bir bina mı ? yoksa asansörü olmayan bir bina mı taşınacak ! İşte bu konu da evden eve taşımacılık fiyatları üzerinde bir değişiklik etki sebebidir. Eğer asansörü olmayan bir binanız varsa ve hele de yüksek bir kattaki daireden eşyalarınız alınacaksa muhtemelen bir asansörlü nakliyat aracı ihtiyacı olabilir. Bu da taşıma fiyatını olumsuz etkileyecektir.
 3. Yol mesafesi : Evden eve taşımacılık fiyatları yol mesafesinin uzamasına bağlı olarak artan bir fark oluşturur. Gidilecek taşıma mesafesi her zaman fiyatta etki yapan unsurdur.
 4. Sigortalama : Eşyaların sigortalanması zaten yapılan bir durumdur, ancak bazı müşteriler kendi sigorta firmasını seçmek isterler. Bu durumda fiyat azalacaktır. Çünkü sigortayı müşteri kendisi karşılar ve evden eve taşımacılık fiyatına dahil edilmez. Ancak eğer sigortalamaya müşteri karışmazsa sigortalama fiyatı taşıma fiyatına dahil edilir.
 5. Sokakların dar veya ulaşılamaz olması : Bir evden eve taşıma işinde en çok kullanılan araç büyük nakliyat kamyonlarıdır. Eğer dar bir sokak varsa büyük kamyonlar yerine küçük nakliye araçları kullanılarak eşyalar büyük kamyonlara aktarılabilir. Bu durum nakliyatı zorlaştıracağı için evden eve taşımacılık fiyatları bu durumdan olumsuz etkilenir.
 6. Paketleme : En güzel taşımacılık sistemi paketlenerek eşyaların taşınmasıdır. Ancak bazı müşterilerin paketleme yapmak istememesi yani fiyatın biraz daha düşürülmesini istemesi diyebileceğimiz talepleri olmaktadır. Bu durumda müşterimizin talebine göre paketleme fiyattan düşürülmektedir. Fiyatı olumlu etkileyen bir faktördür diyebiliriz. Ancak taşıma kalitesi ile mukayese edildiğinde eşyaların çeşitli zararlardan korunması için paketlenmesi en doğru olandır.

Evden eve taşımacılık fiyatları için bir örnek verelim :

Türkiye’de en az limitte evden eve taşımacılık fiyatı 1000 TL den başlamaktadır. En üst tavan limiti ise 6000 TL ye kadar olabilmektedir. Genel ortalamaya bakıldığında ise İstanbuldan Ankaraya evden eve taşımacılık için ortalama 2500 TL bir fiyat iyi bir fiyatlandırma olabilir.